برچسب‌ها: آموزش روشهای موفقیت در کنکور و امتحانات, تکنیک های تست زنی, برنامه ریزی درسی خصوصی, کلاس مشاوره, مشاور برتر کنکور
+ نوشته شده توسط محی الدین ظاهری در جمعه ۱۳۸۹/۱۱/۰۱ و ساعت 1 |

 

 


برچسب‌ها: برنامه ریزی درسی برای کنکور, مشاوره کنکور, مشاور برتر کنکور, برنامه ریزی درسی, مشاور تحصیلی
+ نوشته شده توسط محی الدین ظاهری در جمعه ۱۳۸۹/۱۱/۰۱ و ساعت 1 |

برچسب‌ها: کلاس کنکوری و جزوه درسی, هزینه DVDها, روش های پاسخگویی به سوالات فیزیک, حل تست های فیزیک, فیزیک را در کنکور سراسری 100 درصد بزنید
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محی الدین ظاهری در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۹/۱۳ و ساعت 0 |

تقسیم­بندی دروس اختصاصی آزمون­های آزمایشی مرحله­ای 92-1391

گروه آزمایشی علوم انسانی

 

جهت مشاهده تفسیم بندی منابع روی لینگ زیر کلیک کنید

http://www.sanjeshserv.ir/fullstory.aspx?id=92

 

 


برچسب‌ها: تقسيم بندي منابع آزمون هاي آزمايشي مرحله اي شرکت ت
+ نوشته شده توسط محی الدین ظاهری در پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۰۴ و ساعت 1 |

روش مطالعه دروس اختصاصی رشته تجربی

دروس اختصاصي گروه علوم تجربي

 زيست شناسي

  درس زيست شناسي به خاطر دارا بودن بالاترين ضريب (ضريب 12) در كنكور سراسري گروه علوم تجربي از اهميت ويژه اي برخوردار است و نقش مهم و كليدي را در ورود شما به دانشگاه به عهده دارد.

 اگر تصميم داريد در يكي از رشته هاي خوب رشته ي علوم تجربي مانند پزشكي ، دندانپزشكي ، داروسازي و... قبول شويد، بايد در اين درس درصدي بالاتر از 80-85  درصد را كسب كنيد.

 به خاطر تأثير مهمي كه اين درس در كنكور دارد، معمولاً دانش  آموزان اين درس را خيلي خوب مطالعه مي كنند. نكته ي مهمي كه شما در هنگام مطالعه ي اين درس بايد به آن توجه داشته باشيد مرور است . اين درس ، درسي نيست كه با يك بار خواندن بتوانيد در آن درصد بالايي كسب كنيد بنابراين مرورهاي متوالي  از اين درس را در برنامه ي خود قرار دهيد. براي كسب يك رتبه ي زير 1000 مطالعه ي مستمر و حداقل روزانه 2 ساعت الزامي به نظر مي رسد.

 در هنگام مطالعه ي اين درس ، كتاب درسي به عنوان بهترين مرجع مطالعه مي باشد، منظور از مرور هاي متوالي و مطالعه ي مستمر، خواندن طوطي وار مطالب و تنها حفظ کردن آن ها نمي باشد، شما بايد براي يادگيري عميق مطالب از شيوه هاي صحيح مطالعه استفاده کنيد. دقت کنيدکه شيوه ي مطالعه و ياد گرفتن از خود مطالعه مهم تر مي باشد. استفاده از روش   SQ4R (پس ختام ) مي تواند خيلي مؤثر باشد، مطالعه ي اجمالي اوّليه در شكل گيري يك ذهنيت كلي به شما كمك مي كند. در هنگام مطالعه از هيچ قسمت كتاب غافل نشويد و مطالب آن را خط به خط و با دقت بخوانيد و زير مطالب مهم آن خط بكشيد (يا اين كار را با ماژيك علامت زن انجام دهيد.) به نمودارها و شكل ها دقت كافي داشته باشيد. از حاشيه نويسي در اين درس استفاده كنيد و همچنين از مطالب خوانده شده ، خلاصه نويسي به عمل آوريد و مطالب خلاصه شده را به صورت نمودار درآوريد و آنها را دسته بندي كنيد. براي حفظ مطالب آن از بحث ياديارها استفاده كنيد و با خلاقيت ، مطالب را در قالب نمودارها و ياديارها و... فرا بگيريد.

 در هنگام مطالعه ي فصل هاي جديد، مطالب فصل قبل را از روي خلاصه هاي خود بخوانيد تا آنها را فراموش نكنيد و بازهم تكرار مي كنم : «اين درس را چندين بار به طور جدي و فعال مرور كنيد.»

 با توجه به تغييرات کتاب هاي زيست شناسي نسبت به سال هاي گذشته ، ديگر نمي توان به کتاب زيست پايه ي خاصي (مثلاً پيش دانشگاهي) اهميت بيش تر دارد. اولاً مطالب کتاب هاي زيست بسيار به هم پيوسته مي باشند و براي يادگيري مطالب لازم است تمامي کتاب هاي زيست را (دوم، سوم، پيش دانشگاهي) به دقت مطالعه کرد و ثانياً برخلاف سال هاي گذشته ديگر سهم پايه ي خاصي در پرسش هاي کنکور بيش تر از پايه ي ديگر نيست و مي توان گفت تقريباً تعداد پرسش هاي برابري از هر سه پايه مطرح مي شود.

 در اين درس بررسي تست هاي سال هاي قبل كنكور سراسري و دانشگاه آزاد بسيار مهم است . تقريباً نيمي از پرسش ها در اين درس در سال هاي قبل به نحوي آمده است . (مثلاً به صورت پرسش هاي مشابه ) كه اين امر خود اهميت مرور و بررسي تست هاي سال هاي اخير آزمون سراسري را در اين درس نشان مي دهد.

 شيمي

  با توجه به ضريبي كه اين درس در كنكور سراسري دارد (ضريب 9) يكي از بااهميت ترين دروس اختصاصي گروه علوم تجربي است (يعني بعد از زيست شناسي مهم ترين درس به حساب ميآيد.) قبولي در رشته پزشكي بدون كسب يك نمره ي بالا در اين درس امكان ندارد. درصد اين درس جبران كننده دروس فيزيك و رياضي است . براي كسب يك نمره ي خوب علاوه بر جزوات اساتيد حتماً كتاب درسي را نيز بادقت مطالعه كنيد و از حل و توجه به تمرينات هر فصل نيز غافل نشويد. دقت داشته باشيد براي كسب رتبه ي زير 2000 بايد حداقل 70 درصد و براي كسب رتبه هاي سه رقمي (زير 1000) نياز به درصد بالاي 80 داريد. با نگاهي گذرا به درصدهاي كسب شده در اين درس توسط دانش  آموزان رشته تجربي متوجه خواهيد شد اين درس داراي ميانگين بالايي است بنابراين سعي كنيد از هم قطارهاي خود عقب نمانيد.

  البته به اين نكته نيز توجه داشته باشيد كه پرسش ها ي شيمي رشته تجربي سخت تر از پرسش هاي شيمي رشته رياضي مي باشد.

 رياضي

  برخلاف تصور اكثر دانش  آموزان رشته ي علوم تجربي اين درس از اهميت زيادي در كنكور برخوردار است . معمولاً دانش  آموزان رشته ي علوم تجربي اعتقاد دارند درس رياضيات با ضريب 6 در كنار دروسي مانند زيست شناسي كه ضريب 12 و شيمي كه ضريب 9 دارد از اهميت كمي برخوردار است . سخت بودن اين درس براي دانش  آموزان رشته تجربي اين مسأله را تشديد مي كند.

 بايد دقت داشته باشيد از لحاظ محاسباتي كه براي تعيين نمره تراز صورت مي گيرد، ارزش يك تست زيست شناسي به خاطر درصد آن به اندازه ي ارزش دو تست رياضي   [ به دليل انحراف معيار بالاي اين درس   ] نمي باشد. سعي كنيد اين تصور غلط را از ذهن خودتان دور كنيد.

 اين درس در كنكور از اهميت خاصي برخوردار است و درست مانند درس عربي در دروس عمومي ، داراي انحراف معيار بسيار بالايي است . اگر مي خواهيد در رشته ي پزشكي قبول شويد و يا اگر تصميم داريد رتبه ي بسيار خوبي را كسب كنيد بايد در درس رياضي نيز نمره ي بالايي کسب کنيد. درصد درس رياضي در گروه علوم تجربي ، تعيين كننده شهر و دانشگاه است . كسب يك درصد خوب مثلاً 50 درصد يا كسب يك درصد خيلي خوب مثلاً بالاي 80 درصد معجزه مي كند و به شما در كسب رتبه هاي زير 1000 و يا در مورد دوم براي كسب رتبه هاي دو رقمي كمك فراواني مي كند.

 در هنگام مطالعه ي اين درس دقت داشته باشيد كه حل تمرين ها و مسائل ، بسيار مفيد و ضروري است . برخي از دانش  آموزان تجربي اين درس را مانند زيست شناسي مطالعه مي كنند، كه اين كار بسيار اشتباه مي باشد. در درس رياضي پس از مطالعه ي دقيق درس از مسائل حل شده شروع كنيد و باحل مجدد آنها، بدون رجوع به كتاب كار را ادامه دهيد. سپس مسائل كتاب و يا جزوه درسي تان را با دقت حل كنيد و پس از آن كه به درس و مسائل احاطه پيدا كرديد به سراغ تست برويد. مرور اين درس را نيز در برنامه ي درسي خودتان بگنجانيد و مطابق برنامه ي مرورها به درس هاي قبلي بازگشته و آنها را مرور كنيد تا دچار فراموشي نشويد.

 برخي از دانش  آموزان در حل مسائل و تست ها كار را تا اواسط حل ادامه مي دهند و سپس به هواي آنكه اين تست را فرا گرفته اند، حل مسأله يا تست را رها كرده و به سراغ تست بعدي مي روند. اگر مي خواهيد در كنكور دچار مشكل نشويد اين كار را نكنيد و مسأله را تا رسيدن به جواب نهايي دنبال كنيد. اين كار علاوه بر افزايش سرعت و دقت عمل شما در كنكور باعث افزايش توانايي حل مسأله مي گردد.

 در هنگام پاسخگويي به سؤالات تجربي اكثر دانش  آموزان از درس زيست شناسي شروع مي كنند و پس از پاسخگويي به شيمي و فيزيك و در آخرِ كار هنگامي كه ذهن آنها خسته شده است به سراغ سخت ترين تست ها در اين درس مي روند.

 در اين درس معمولاً حدود 8-10  تست بسيار ساده طرح مي شوند. پيشنهاد مي شود اگر اين درس را خوب مطالعه كرده ايد در ابتدا به سراغ اين 8-10 تست برويد و آنها را در فرصتي حدود 20 دقيقه حل كنيد از زمان 35 دقيقه ي رياضي هنوز 15 دقيقه باقي است .

 پاسخگويي صحيح به اين 8 الي 10 تست درصدي بين 25 تا 5/33 را براي شما به همراه دارد كه يك درصد پايه اي و مناسب براي شما با توجه به زمان حل آنها مي باشد. سپس به سراغ تست هاي زيست شناسي ، شيمي و فيزيك برويد و آنها را بادقت حل كنيد. اگر فرصت اضافي داشتيد به سراغ بقيه ي تست هاي رياضي برويد.

 البته شما بايد نحوه ي پاسخ گويي به دروس مختلف را در آزمون هاي آزمايشي (قبل از کنکور) امتحان کرده و بهترين شيوه ي پاسخ گويي متناسب با ويژگي هاي تحصيلي و فردي خودتان را انتخاب کنيد.

 درصورتي كه دانش  آموز ضعيفي در اين درس هستيد، اين درس را رها نكنيد. حداقل مباحثي را كه آنها را راحت تر ياد مي گيريد و يا مباحثي كه سؤال خيز هستند (با مشورت معلم رياضي تان ) انتخاب كنيد و در آنها به يادگيري در حد تسلط برسيد و در كنكور سعي كنيد به سراغ آنها رفته و حداقل به تست هاي ساده پاسخ دهيد.

 فيزيك

  در اين درس دانش  آموزان رشته ي تجربي داراي ميانگين درصدي پايين تر از زيست شناسي و شيمي مي باشند. اين درس نيز به دليل ضريبي كه دارد در رشته ي تجربي از اهميت خاصي برخودار است و كسب يك درصد بالا مي تواند بسيار حائز اهميت باشد.  

، تسلط بر مفاهيم ، حل مسائل ، حل تست ها از جمله تست هاي آزمونهاي سراسري و دانشگاه آزاد و همچنين مرور، بسيار مهم است . .  حتي اگر دانش آموز ضعيفی در اين درس هستيد، حتماً سعي کنيد که اين درس را در برنامه ي درسی خود بگنجانيد يا حداقل مباحثي را که راحت تر ياد مي گيريد، حتماً بخوانيد. چنان چه احساس مي کنيد به تمامي مباحث به يک اندازه  تسلط داريد، بهتر است که مطالب ر ابه ترتيب زير مطالعه کنيد: 1- نور 2- فشار 3- گرما و ترموديناميک 4- مکانيک 5-  الکتريسته 6- موج

 زمين شناسي

  اين درس در برخي از رشته ها مانند زمين شناسي و شيمي و... داراي ضريب هستند و براي بقيه ي رشته ها داراي ضريب صفر است . به اين دليل اکثر دانش آموزان از مطالعه ي اين درس و پاسخ دادن به سوالات زمين شناسي صرف نظر مي کنند. اما بايد توجه داشته باشيد که کسب يک نمره ي متوسط يا بالا تاثير زيادي در رتبه ي کشوري شما مي گذارد و قبول شدن در رشته هايي که به صورت کشوري در آن ها گزينش صورت مي گيرد، متاثر از رتبه ي کشور شما خواهد بود. شما مي توانيد با گنجاندن مطالعه ي اين درس در برنامه ي درسي خود حتي در سه يا دو ماه قبل از آزمون و پاسخ دان به پرسش هاي این درس رتبه ي کشوري بهتري کسب کنيد. در بحث روش هاي مطالعه ي اين درس به مباحث مطرح شده در درس زيست شناسي مراجعه كنيد. (زيرا روش هاي مطالعه ي اين دو درس بسيار شبيه به هم هستند.)

+ نوشته شده توسط محی الدین ظاهری در شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۰۶ و ساعت 5 |